Minden vállalkozóban van “vállalkozó”, “menedzser” és “szakember” – állítja Michael E. Gerber A V mítosz könyvében. Attól függően, hogy kiben melyik a legerősebb, a “vállalkozó” képes lendületbe hozni, elindítani, a “menedzser” működtetni és a “szakember” ért a termékhez, a szolgáltatáshoz és csinálja. Magyarországon, mint ahogy a világon is, a “menedzser” típusú vállalkozókból van a legkevesebb és én pont közülük egy vagyok.
“Amikor a meglévő garázskapu vállalkozásom mellé megvettem a másodikat – ami bár ugyanazon a területen tevékenykedik, mint az első, de attól 60 km-re – rájöttem, hogy muszáj tiszta elvárásokat és hozzá kontroll rendszert építenem, hogy képes legyek távolról figyelni és irányítani mindkettőt.
Növekedésképpen még egy értékesítési egységet nyitottam a másodikra. Ekkor döntöttem úgy, hogy minden felmerülő problémát úgy oldok meg, hogy ha további boltokat akarok nyitni, az már ne okozzon gondot és hogy ha az legközelebb is előfordul, akkor már ne kelljek a megoldásához.
A mások oldalon rájöttem, hogy nem szeretek az emberekkel konfrontálódni és a kifogásaikat hallgatni. Ezért felállítottam egy eredményalapú értékelést és mellé helyeztem egy jutalmazási rendszert. Természetesen automatizáltam, amit csak lehet.
A dolgozói tudásszint meghatározására többszempontos, súlyozott pontozásos rendszert állítottam össze, amiben látszik, ki miben jó, miben szorul fejlesztésre. Ezt is összekötöttem a jutalékos bérezéssel.
Elkülönítve figyeljük a passzív és az aktív pénztermeléssel töltött időt. A segédanyagkészlet kezelésére automata rendszert állítottam fel, amiben algoritmusok számolják ki a megrendelendő mennyiségeket.
A legfontosabb mutatókat összekötöttem egy dashboard felületre, egy irányítópultra, majd kiegészítettem grafikonokkal, hogy a reggeli kávém mellett képes legyek eldönteni, jó-e az irány, be kell-e avatkoznom valahol, vagy mehetek azt csinálni, amit igazán szeretek: tanulni és rendszereket építeni.
Egy képzésen, ahova akkoriban jártam, megmutattam a rendszereimet akkori mentoromnak, javasolta, hogy foglalkozzam ezzel és segítsem a nem “menedzser” típusú vállalkozókat azzal, hogy létrehozom nekik is az ő személyre szabott rendszereiket.
Ekkor kezdtem el tanácsadóként más vállalkozókkal dolgozni. Azóta a náluk és az újabb saját cégeimben bevezetett rendszerek letisztultak és összefoglalva egy brandbe foglalva megalakult a BossBoard, ami rendszereket és valós idejű műszerfalakat épít vállalkozók számára.
Miért BossBorad?
Az angol főnök, azaz boss szóból és a szintén angol dashbord, azaz irányítópultok, műszerfal szavak összeolvasztásából.
Mit jelképez a logó?
A jéghegy csúcsa jelképezi az irányítópultokat, amik jól látszanak, míg az alatta lévő, jóval nagyobb rész a rendszer méretére és összetettségére utal, ami a legtöbb cégben láthatatlan is marad. Ezek nélkül azonban semmi kézzelfogható eredményt nem láthatunk meg a műszerfalainkon.”
Kiss Norbert Tamás
a BossBoard alapítója
Social Contact